top of page
Düğme

Avokadoları yaz için buzlukta dondurma 

Buz kabında püre olarak,  ortadan ikiye ayrılmış olarak veya çatal ile ezilmiş olarak saklama

Tüm saklama işlemleri hafif yumuşamasını beklemelisiniz, resimde görüldüğü gibi olsun. Tüketim isteğinize veya buzluğunuzdaki yere bağlı olarak: smoothie veya mamalar için tam püre kıvamında buz kabı içerisinde, salatalar veya meze için, ortadan ikiye bölünmüş olarak veya buzdolabında çok yeriniz yok ise fermuarlı buzdolabı poşetlerinde saklayabilirsiniz.

Resimde görüldüğü gibi ortadan ikiye bölebilir veya ayrıca dilimlere de ayırabilirsiniz. Genel kural olarak büyük bir avokado için en az 2 tatlı  çay kaşığı limon kullanmanız gerekmektedir. 

En basit ve en az zahmetli yöntem ortadan ikiye ayırıp çekirdeklerini alıp limon eklemek ve buzdolabı poşetine koyup çok hava ile temas etmeden direkt derin dondurucuya atmak olabilir.

İkinci yöntem ise çatal ile ezip limonu ekleyerek fermuarlı buzdolabı poşetlerine koyup saklamaktır. Guacamole yapılacak ise bu yöntem tercih edilebilir, hatta biraz tuz da ekleyebilirsiniz.

Üçüncü yöntem ise mama veya smoothie yapımında kullanmak için uygundur, bir buz büyüklüğünde her gün azar azar kullanacaksanız buz kabında saklamak en akılcı çözümdür. Aynı şekilde çatal veya bir blender yardımıyla limon ekleyip pütürsüz bir kıvama getirip buz kabına yerleştirin ve buz kabını hava almayan bir buz kabına koyun. 

Tüketmek için dilerseniz poşetlerin üzerine saklama tarihlerini yazabilirsiniz. 

Ben kendi araştırmam da saklama ile ilgili bir zaman sınırlaması bulamasam da 2 ay süresince lezzetinden çok bir şey kaybetmeyeceğini düşünmekteyim. Ben de ilk defa bu sene sizinle birlikte donduracağım için nasıl sonuçlar verdiğini bizimle buradan paylaşabilirsiniz. 

how-to-freeze-avocados-1-e1494530044513.
bottom of page